Путин: Западът не може да има монопол върху изкуствения интелект
В петък президентът Владимир Путин предупреди, че не бива да се позволява на Запада да развие монопол в сферата на изкуствения интелект (ИИ), и заяви, че скоро ще бъде одобрена много по-амбициозна руска стратегия за развитието на ИИ.
Китай и САЩ са водещи в разработването на ИИ, който според много изследователи и световни лидери ще преобрази света и ще революционизира обществото по начин, подобен на въвеждането на компютрите в края на 20-ти век.
Москва също има амбиции да се превърне в сила в областта на изкуствения интелект, но усилията й бяха възпрепятствани от войната в Украйна, която накара много талантливи учени да напуснат Русия и предизвика западни санкции, които възпрепятстваха вноса на високи технологии в страната.
Говорейки на конференция за ИИ в Москва заедно с главния изпълнителен директор на Сбербанк Герман Греф, Путин заяви, че опитите за забрана на ИИ са невъзможни и предупреди, че би било опасно и неприемливо да се позволи на западните платформи да придобият монопол в технологиите за ИИ.
