Европейският мобилен трафик на данни ще се утрои до 2028 г.
Трафикът на мобилни данни в Европа ще се утрои до 2028 г. благодарение на въвеждането на 5G и миграцията към 4G, които продължават да оказват натиск върху инвестициите в мрежи, заяви в четвъртък групата на телекомуникационната индустрия GSMA.
GSMA, която обединява повече от 1000 мобилни оператори и предприятия, заяви, че абонатите на 5G се интересуват от добавяне на услуги и съдържание с висока пропускателна способност към договорите си за мобилни услуги, тъй като търсенето на висококачествени игри, разширена реалност и видео съдържание нараства.
Трафикът на мобилни данни на смартфон ще се увеличи в Западна Европа до 56 гигабайта (GB) на месец през 2028 г., в сравнение с 20 GB през миналата година. В Централна и Източна Европа той ще нарасне до 37 GB на месец от 14 GB през 2022 г., посочва лобистката група в годишния си доклад за мобилната икономика.
Според нея нарастващото търсене означава, че операторите ще трябва да продължат да инвестират в мобилни мрежи. Очаква се до 2030 г. те да похарчат повече от 198 млрд. евро (216 млрд. долара) за модернизиране на мрежите си.
