Европейският мобилен трафик на данни ще се утрои до 2028 г.

Европейският мобилен трафик на данни ще се утрои до 2028 г.

Трафикът на мобилни данни в Европа ще се утрои до 2028 г. благодарение на въвеждането на 5G и миграцията към 4G, които продължават да оказват натиск върху инвестициите в мрежи, заяви в четвъртък групата на телекомуникационната индустрия GSMA.

GSMA, която обединява повече от 1000 мобилни оператори и предприятия, заяви, че абонатите на 5G се интересуват от добавяне на услуги и съдържание с висока пропускателна способност към договорите си за мобилни услуги, тъй като търсенето на висококачествени игри, разширена реалност и видео съдържание нараства.

Трафикът на мобилни данни на смартфон ще се увеличи в Западна Европа до 56 гигабайта (GB) на месец през 2028 г., в сравнение с 20 GB през миналата година. В Централна и Източна Европа той ще нарасне до 37 GB на месец от 14 GB през 2022 г., посочва лобистката група в годишния си доклад за мобилната икономика.

Според нея нарастващото търсене означава, че операторите ще трябва да продължат да инвестират в мобилни мрежи. Очаква се до 2030 г. те да похарчат повече от 198 млрд. евро (216 млрд. долара) за модернизиране на мрежите си.

Христо Манолов

Христо Манолов

Христо Манолов е част от екипа редактори на сайта. Той притежава дългогодишен опит в сферата на мобилните и компютърни технологии и е писал материали за някои от водещите сайтове за новини в България и по света.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *