Правителствата шпионират потребителите на Apple и Google
Неизвестни правителства наблюдават потребителите на смартфони чрез известията за натискане на приложенията им, предупреди в сряда американски сенатор.
В писмо до Министерството на правосъдието сенатор Рон Уайдън заяви, че чуждестранни официални лица изискват данните от Google и Apple на Alphabet. Въпреки че подробностите бяха оскъдни, писмото очертава още един път, по който правителствата могат да проследяват смартфони.
Приложенията от всякакъв вид разчитат на известия за натискане, за да предупреждават потребителите на смартфони за входящи съобщения, извънредни новини и други актуализации. Това са звуковите „звънчета“ или визуалните индикатори, които потребителите получават, когато получат имейл или спортният им отбор спечели мач. Това, което потребителите често не осъзнават, е, че почти всички такива известия преминават през сървърите на Google и Apple.
Това дава на двете компании уникален поглед върху трафика, който преминава от тези приложения към техните потребители, и на свой ред ги поставя „в уникална позиция да улеснят правителственото наблюдение на начина, по който потребителите използват определени приложения“, казва Уайдън. Той поиска от Министерството на правосъдието да „отмени или промени всички политики“, които възпрепятстват публичните обсъждания на шпионирането на известията за натискане.
В изявление Apple заяви, че писмото на Уайдън им е дало възможност да споделят с обществеността повече подробности за това как правителствата наблюдават известията за натискане.
